Slovo obedience (ďalej len OB) je anglický výraz, ktorý sa do slovenčiny prekladá ako poslušnosť. Poslušnosť nájdeme ako disciplínu aj napríklad v rámci športovej kynológie, avšak v OB sa k nej pristupuje trochu inak.

Najčastejšou definíciou s akou sa stretnete je, že v OB sa kladie dôraz na harmonické, presné a rýchle predvedenie cvikov a na to, aby z dvojice psovod a pes vyžarovala pozitívna energia a radosť z cvičenia :-)

OB je jeden z tých mladších kynologických športov, na Slovensku je oficiálne známy od roku 2008. Môžete sa mu venovať len tak rekreačne, aby ste psovi poskytli psychické aj fyzické vyžitie a zároveň zlepšili váš vzťah, alebo sa môžete časom zúčastňovať aj skúšok v rámci Slovenska či v zahraničí. Aktuálne skúšobné poriadky (národné OBZ a medzinárodné OB1, OB2, OB3) nájdete na stiahnutie tu.

Skúška trvá cca 10-15 min. Náročnosť a predvedenie jednotlivých cvikov sa líši a postupne zvyšuje s každou úrovňou. Súťažná dvojica sa riadi pokynmi stewarda, samozrejme nechýba rozhodca, ktorý bodovo ohodnocuje každý cvik.

Pre lepšiu predstavu, obedience sa skladá z cvikov v nasledujúcich kategóriách:

Skupinové cviky

  • odloženie v sede, alebo v ľahu, vedľa ďalších cvičiacich psov
  • nestrannosť voči ostatným psom

Individuálne cviky

  • chôdza pri nohe
  • privolanie
  • vysielanie – psa vysielate okolo kužeľa, do vyznačeného štvorca, na skok cez prekážku, či pre aport
  • odloženie – psa odložíte do sedu/ľahu/stoja počas chôdze a vy pokračujete ďalej v chôdzi
  • polohy (sadni, ľahni, stoj) pred psovodom
  • vyhľadávanie – pes musí pomocou čuchu nájsť medzi inými drievkami to drievko, ktoré ste pred tým držali v ruke

U nás na cvičisku sa OB venuje Eva Kundrátová, ktorá vás na tréningoch, ktoré sú väčšinou v priebehu týždňa v popoludňajších hodinách, naučí základy jednotlivých cvikov a poradí v príprave na skúšky (vysvetlí skúšobný poriadok, ako samotné skúšky prebiehajú atď.).

Zároveň sa v našom klube organizujú semináre a tréningy obedience pod vedením J. Olearčina z Canislog Slovakia z PP, ktoré odporúčame každému, koho tento šport zaujíma, či už rekreačne, alebo súťažne.

Na OB je krásne to, že je určené takmer pre každého a nie je náročné na priestor a pomôcky. Trénovať môžete už aj so šteniatkom, keďže OB sa trénuje väčšinou pozitívnou formou, s akoukoľvek rasou. Na tréningy u nás na cvičisku nepotrebujete nič extra okrem odmien (či už pamlsky alebo hračka) a dobrej nálady :-) A to čo sa naučí pes v OB, môžete využiť aj v bežnom živote.

 

Pre lepšiu predstavu, ako vyzerá OB, si môžete pozrieť nasledovné výborné inštruktážne videá, ktoré pripravili v SKO (Slovenský klub obedience):

OB1

OB2

OB3
 

 

EK

Zdroj: loype.cz

          dog-obedience.sk

          slovenskyklubobedience.sk

 

 

Copyright © 2018. All Rights Reserved. EUROCANIS - kynologický klub Slovensko