V tomto kynologickom okienku sa vám postupne pokúsime pomocou článkov, prípadne videí, odpovedať na otázky ohľadom výcviku a výchovy psa, ale aj odpovedať na často kladené otázky, ktoré položí pomaly každý "psíčkar - začiatočník" :-)

Výcvik psa

Asi každý by chcel mať bezproblémového a vycvičeného psa. Zo skúseností vieme, že v 99% prípadoch nie je problém v psovi, ale na druhom konci vodítka :-) Tým samozrejme nechceme nikoho uraziť, ale taká je realita. V prvom rade, si majiteľ psa musí ujasniť čo chce svojho psa naučiť, ako ho to naučí a až tak sa môže pustiť do výcviku. Treba si uvedomiť, že tak ako vás musel niekto naučiť čítať, písať alebo šoférovať, tak musíte naučiť aj vy jednotlivé povely vášho psa. On nerozumie našej reči a naozaj nepomôže keď budete 24x za sebou hovoriť povel ľahni, ak ho pes nepozná. Chce to veľa trpezlivosti a dôslednosti, ale všetko sa dá, ak sa chce. Základné povely a cviky sa naučíte aj u nás na cvičisku, ukážeme vám ako na to, zároveň si to budete môcť hneď v praxi vyskúšať. Na cvičisku sú pre psa samozrejme ťažšie podmienky, keďže je tam veľa podnetov v podobe iných psov a ľudí, ale o to ľahšie sa vám bude cvičiť potom doma, v nerušivom prostredí. Áno, je potrebné cvičiť aj doma :-) Aj keď to niekomu znie ako samozrejmosť, stále je veľa majiteľov čo očakávajú, že stačí ak pôjdu raz za týždeň "na cvičák" a pes bude všetko ovládať. Bohužiaľ takto to nefunguje.

Otázkach o výcviku máte, vďaka videám od Canislog Slovakia, možnosť si v pohodlí domova pozrieť, ako pristúpiť k jednotlivým cvikom a naučiť ich vášho psa.

 

Výchova psa

Táto oblasť už nie je taká jednoznačná ako výcvik psa, kde sú jasne dané povely a prevedenie cvikov. Pretože to, čo pre jedného človeka môže byť neprípustné (pes na gauči alebo v posteli), pre iného môže byť úplná samozrejmosť. Takže je na každom z vás, ako si psa vychováte. K univerzálnym radám platí, že musíte byť dôsledný a ak nastavíte nejaké pravidlá, musíte ich dodržiavať všetci v domácnosti a za každých podmienok. Pes má rád jasne stanovené hranice a pravidlá. Ak raz nesmie ísť na gauč, tak na neho nesmie ísť ani keď nie je manžel doma, alebo ak raz môže nemôže skákať po ľuďoch, tak nesmie skákať ani po vás, keď prídete z práce, alebo po deťoch, keď sa hrajú. Ak budete dávať rôzne výnimky, stane sa to, že pes v tom bude mať len chaos, nebude vedieť čo vlastne po ňom chcete a v konečnom dôsledku si bude robiť čo chce on. K dôležitým zložkám výchovy psa patrí určite socializácia psa, pokiaľ možno od útleho veku, aby bol zvyknutý a tým pádom dobre reagoval na rôzne situácie, ľudí, zvieratá, priestory atď. Toto je tiež súčasťou nášho nedeľného cvičiska, kde sa psi majú možnosť stretnúť v bezpečnom a kontrolovanom prostredí, s inými psami a ľuďmi.

Otázkach o výchove máte k dispozícii krásne videá, tiež od Canislog Slovakia, ohľadom socializácie psov. Postupne pribudnú aj články ohľadom niektorých výchovných problémov.

 

FAQ = Často kladené otázky

Každý psíčkar, hlavne začiatočník, rieši zo začiatku okrem výcviku a výchovy aj iné problémy, ako napríklad čím kŕmiť psa, či ho v lete ostrihať, alebo čo je najlepšie proti kliešťom. Na cvičisku sa nás to často pýtate a aj keď sa vám snažíme vyjsť v ústrety a odpovedať na všetky vaše otázky, niektoré odpovede sú také obšírne, že by bolo lepšie pre úsporu času (a hlasiviek :-) ) si o tom v pokoji doma prečítať. Články budú postupne pribúdať, takže sa máte na čo tešiť :-)

Copyright © 2018. All Rights Reserved. EUROCANIS - kynologický klub Slovensko