Výchova

Táto oblasť už nie je taká jednoznačná ako výcvik psa, kde sú jasne dané povely a prevedenie cvikov. Pretože to, čo pre jedného človeka môže byť neprípustné (pes na gauči alebo v posteli), pre iného môže byť úplná samozrejmosť. Takže je na každom z vás, ako si psa vychováte. K univerzálnym radám platí, že musíte byť dôsledný a ak nastavíte nejaké pravidlá, musíte ich dodržiavať všetci v domácnosti a za každých podmienok. Pes má rád jasne stanovené hranice a pravidlá. Ak raz nesmie ísť na gauč, tak na neho nesmie ísť ani keď nie je manžel(ka) doma, alebo ak raz môže nemôže skákať po ľuďoch, tak nesmie skákať ani po vás, keď prídete z práce, alebo po deťoch, keď sa hrajú. Ak budete dávať rôzne výnimky, stane sa to, že pes v tom bude mať len chaos, nebude vedieť čo vlastne po ňom chcete a v konečnom dôsledku si bude robiť čo chce on. Na cvičisku vám okrem socializácie a základov výcviku poradíme aj ako predchádzať problémom vo výchove, prípadne sa pokúsime s vami napraviť nežiaduce chovanie psa.

Socializácia

K dôležitým zložkám výchovy psa patrí určite socializácia psa, pokiaľ možno od útleho veku tj. od šteniatka. Socializácia psa znamená privyknutie si na kontakt s ľuďmi a inými zvieratami, ako aj zvykanie si na rôzne podnety, s ktorými sa bude pes počas života stretávať - zvuky, povrchy, ale aj miesta či situácie. Mali by ste šteniatku poskytnúť čo najviac rôznych zážitkov, lebo všetko, s čím sa šteniatko zoznámi, sa stane pre neho prirodzenou súčasťou jeho okolia a nebude v ňom v budúcnosti vzbudzovať úzkosť a následnú neželanú reakciu v podobe strachu či agresivity. Dôležitým prvkom socializácie s ľuďmi je privyknutie psa na váš životný štýl, oboznámenie ho s činnosťami, na ktorých sa bude v budúcnosti podieľať.

Socializácii venujú náležitú pozornosť aj v Canislog Slovakia a pripravili pre vás rôzne videá, ako socializovať psa s rôznymi podnetmi, prostredím, či inými psami. Postupne pribudnú aj články k ďalším otázkam a problémom pri výchove.

Copyright © 2018. All Rights Reserved. EUROCANIS - kynologický klub Slovensko